Menu


MENU
Ankieta badająca zadowolenie Kuracjusza
‹ powrót

Efekty lecznicze

cieplickie Termy

Na terenie Cieplic

występują wody termalne, słabo zmineralizowane, fluorkowo-krzemowe. Do wszystkich zabiegów związanych z wodą (ćwiczenia w basenie, kąpiele mineralne, kąpiele perełkowe, hydromasaże, tusze, kąpiele wirowe, masaże podwodne, inhalacje i inne) wykorzystuje się wyłącznie wody leczniczo-termalne, co podwyższa skuteczność kuracji. Tak szerokie zastosowanie wód leczniczo-termalnych wyróżnia Cieplickie Uzdrowisko spośród innych polskich zdrojów. Cieplickie wody działają rozgrzewająco nie tylko na skórę, ale także na głębiej położone naczynia krwionośne. Powoduje to rozszerzenie naczyń i przekrwienie narządów wewnętrznych. Wszystkie zabiegi
z zakresu wodolecznictwa wykonywane są na bazie leczniczej wody termalnej. W Cieplicach jedynie "Uzdrowisko Cieplice" Sp. z o.o. posiada koncesję na wydobycie leczniczych wód termalnych, tym samym jako jedyny ośrodek na terenie Cieplic wykorzystujemy do zabiegów wodnych największy skarb tej ziemi, znany w lecznictwie od 1281 roku.

 

 

 

Naturalna woda podziemna

jest przede wszystkim roztworem rzeczywistym rozpuszczonych substancji mineralnych, organicznych i gazów. Zawierać może również sole koloidowe związków organicznych jak też mineralnych a więc krzemionki, krzemianów i wodorotlenków niektórych metali. Właściwości lecznicze wód są związane głównie z obecnością i stężeniem soli zdysocjowanych na jony i tworzących roztwory rzeczywiste. Są one lepiej przyswajalne, łatwiej przenikają przez skórę i błony śluzowe a więc zarówno podczas kuracji pitnej jak też i kąpielowej. Lecznicze działanie w kąpieli wywierają te składniki, które są rozpuszczalne w wodzie i w tłuszczach.

Efekty lecznicze

zależą w dużej mierze od stopnia wchłanialności przez skórę składników zawartych w wodzie. Stwierdzono, że najlepiej wchłania się przez skórę jod, dwutlenek węgla, radon, siarkowodór, natomiast słabiej sód, potas, jony siarczanowe. Wchłonięte przez skórę składniki częściowo odkładają się w warstwie rogowej naskórka i stopniowo dyfundują do krwi. Odłożone w skórze jony w formie depo wpływają również na uwalnianie hormonów tkankowych, takich jak: acetylocholina, bradykinina, histamina, serotonina. Wchłonięte do krwi składniki wyzwalają adaptacyjne oraz swoiste reakcje ogólne zależne od rodzaju wchłoniętego składnika wody mineralnej.

Cieplickie wody mają właściwości

moczopędne, zapobiegają krystalizacji kwasu moczowego a zarazem zapobiegają tworzeniu się kamieni w układzie moczowym. Stwierdzono również, że krenoterapia cieplickimi wodami wpływa na wzrost stężenia fluoru całkowitego w surowicy i tkance kostnej. W schorzeniach przyzębia Uzdrowisko Cieplice wykonuje hydroterapię jamy ustnej, polegającą na masażu dziąseł wodą fluorkowo - krzemową pod zmniejszonym ciśnieniem.

Cieplickie wody

mają najwyższe wartości krzemionki (do 100 mg/l) w Polsce. Biologiczna rola krzemu polega na jego udziale w procesie mineralizacji kości, utwardzeniu tkanki łącznej, budowy struktury skóry i włosów.

Polska Grupa Uzdrowisk Polska Grupa Uzdrowisk