06 Maj. 2016

Badanie leczniczych wód radonowych w Uzdrowisku Świeradów-Czerniawa


Zakończono badanie skuteczności terapii balneologicznej w Uzdrowisku Świeradów-Czerniawa, przeprowadzone w ramach klastra uzdrowiskowego. Naukowcy skoncentrowali się zwłaszcza na leczniczym działaniu wód radonowych, które udowodnili podczas konferencji w Zgorzelcu w marcu br. Efektem klastra było wypracowanie wniosków naukowych dotyczących skuteczności leczenia uzdrowiskowego, m.in. na przykładzie pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów i kręgosłupa.

Podczas konferencji naukowej w Zgorzelcu zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Inwalidów po raz pierwszy przedstawiono raport z badania „Zmiany całkowitego statusu antyoksydacyjnego w przebiegu rehabilitacji prowadzonej w uzdrowisku”. Wyniki badania jednoznacznie wykazały, że pobyt uzdrowiskowy i stosowane w Uzdrowisku Świeradów-Czerniawa zabiegi mają silny wpływ na poprawę zdrowia kuracjuszy. Obserwacją objęto zwłaszcza kuracjuszy z chorobą zwyrodnieniową stawów i kręgosłupa, a więc typowym schorzeniem przewlekłym, kwalifikującym się do leczenia w uzdrowiskach. U tych pacjentów w leczeniu zastosowano kinezyterapię, fizykoterapię, peloidoterapię, wody lecznicze radonowe i radonowo-siarkowe, psychoterapię oraz edukacje zdrowotną. Wszystkie okazały się skuteczne, dostarczając lekarzom specjalistom interesujących wniosków naukowych.

Celem przedsięwzięcia była ocena wpływu rehabilitacji prowadzonej w uzdrowisku na całkowity potencjał antyoksydacyjny organizmu. Projekt realizowany był już od kwietnia 2015 r. Poza badaniami medycznymi przeprowadzono również badanie kwestionariuszowe na temat wpływu pobytu kuracyjnego na samopoczucie, zmniejszenie dolegliwości bólowych, ogólnego stanu psychofizycznego i poziomu stresu, a uwzględnieni zostali pacjenci odbywający trzytygodniowe turnusy rehabilitacyjne. Analizę przeprowadzono w dwóch uzdrowiskach: Uzdrowisku Świeradów-Czerniawa – Grupa PGU oraz Uzdrowisku Przerzeczyn-Zdrój. Raport jest częścią inicjatywy klastrowej, w którą już po raz kolejny zaangażowane jest Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa.

 

***

Polska Grupa Uzdrowisk (PGU), została powołana do życia w 2011 roku. Obecnie jest największą, bo składająca sięz sześciu kurortów, sieciąuzdrowisk w całej Polsce, w składzie: Uzdrowiska Kłodzkie, a wraz z nim Uzdrowiska: Polanica, Duszniki i Kudowa, a także  Uzdrowisko Cieplice, Uzdrowisko Połczyn oraz Uzdrowisko Świeradów - Czerniawa. Kurorty te posiadająnajszersząofertąlecznictwa i turystyki uzdrowiskowej, w oparciu o unikatowe na skalękraju i Europy surowce lecznicze, takie jak wody mineralne, borowina, świerk, czy solanka. To jedne z najlepiej rozpoznawalnych polskich zdrojów, które mogąsiępochwalićnie tylko całorocznąofertąi wysokąjakościąusług leczniczych i rehabilitacyjnych, ale także wielowiekowątradycjąw lecznictwie uzdrowiskowym. Polska Grupa Uzdrowisk to dzisiaj nie tylko tradycyjne lecznictwo i rehabilitacja oparta o naturalne produkty lecznicze i wyjątkowe warunki klimatyczne, ale także najwyższej jakości usługi rekreacyjne, regeneracyjne oraz kosmetyczne. Poprzez szerokąi różnorodnąofertępobytów leczniczych, wypoczynkowych oraz SPA&wellness, Polska Grupa Uzdrowisk kreuje modęna wyjazdy do uzdrowisk, dzięki którym każdy z gości ma szansęna odpoczynek pod fachowym okiem lekarzy i specjalistów rehabilitacji. Dzięki temu propagowany jest zdrowy i aktywny styl życia. Ponadto, o komplementarności usług świadczy dostępnośćnaturalnych produktów kosmetycznych oraz szerokiej gamy wód mineralnych, sygnowanych markąStaropolanka i Wielka Pieniawa, które sąatutem każdego kurortu Polskiej Grupy Uzdrowisk.

www.uzdrowiska-pgu.pl

[ dodano : 06 Maj. 2016 / wizyt : 352 ]

‹ zobacz wszystkie
Polska Grupa Uzdrowisk Polska Grupa Uzdrowisk