13 Maj. 2015

O inicjatywie Klaster Polski Radon podczas konferencji naukowej „Uzdrowiska dziś, uzdrowiska jutro”


W dniach 13-15 maja br. w Lądku-Zdroju odbędzie się konferencja naukowa „Uzdrowiska dziś, uzdrowiska jutro. Polskie lecznictwo uzdrowiskowe w systemie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych”, podczas której jednym z poruszonych tematów będzie inicjatywa – Klaster Polski Radon – Radonoterapia a przemiany ogólnoustrojowe, którego współinicjatorami są zarówno Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa – Grupa PGU, jak i Uzdrowisko Lądek-Długopole.

Inicjatywa – Klaster Polski Radon została zawiązana 15 listopada 2014 r. i do dzisiaj zrzesza jedyne uzdrowiska radonowe w Polsce, które oferują zabiegi lecznicze na bazie radonu na tak dużą skalę i które jednocześnie są jednymi z dwudziestu uzdrowisk radonowych w Europie. Celem tej inicjatywy jest stworzenie na Dolnym Śląsku nowoczesnego, krajowego centrum lecznictwa radonowego w oparciu o wyniki badań i know-how członków Klastra Polski Radon, a przez to m.in.: wzmocnienie konkurencyjności dolnośląskich uzdrowisk radonowych na globalnym rynku, stworzenie korzystnych warunków dla nowych inwestycji w uzdrowiskach Dolnego Śląska, zapewnienie absolwentom wyższych uczelni atrakcyjnych miejsc pracy na Dolnym Śląsku, zwiększenie zakresu badań nad właściwościami radonu i jego wykorzystaniu w lecznictwie uzdrowiskowym oraz promocja i ochrona zdrowia poprzez świadczenie edukacji zdrowotnej, promowanie zdrowego stylu życia i wdrażanie profilaktyki zdrowotnej.

 

W ramach inicjatywy klastrowej, organizatorzy zaplanowali badania, których I etap - Ocena skuteczności terapii uzdrowiskowej w Świeradowie-Zdroju ze szczególnym uwzględnieniem działania wód radonowych - został zrealizowany. Wyniki badań zostaną zaprezentowane podczas konferencji.

 

 - Otrzymane wyniki mogą stanowić dla nas podstawę do podjęcia skuteczniejszych działań w zakresie terapii i profilaktyki schorzeń metabolicznych, narządu ruchu czy terapii zespołu lękowo-depresyjnego wywołanego przewlekłym bólem. Pacjenci właściwie kierowani do uzdrowisk nie przedłużają leczenia w stanie niepełnosprawności, a więc szybciej wracają do zdrowia, jak również nie powiększają grupy osób niezdolnych do pracy. Można więc przyjąć, że właściwe ukierunkowana terapia będzie skracać okres leczenia, przyspieszać okres zdrowienia i powrót do pracymówi Wojciech Krasoń, p.o. Prezesa Zarządu Uzdrowisk Kłodzkich – Grupa PGU.

 

 

***

Polska Grupa Uzdrowisk (PGU), została powołana do życia w 2011 roku. Obecnie jest największą, bo składająca się z sześciu kurortów, siecią uzdrowisk w całej Polsce, w składzie: Uzdrowiska Kłodzkie, a wraz z nim Uzdrowiska: Polanica, Duszniki i Kudowa, a także  Uzdrowisko Cieplice, Uzdrowisko Połczyn oraz Uzdrowisko Świeradów - Czerniawa. Kurorty te posiadają najszerszą ofertą lecznictwa i turystyki uzdrowiskowej, w oparciu o unikatowe na skalę kraju i Europy surowce lecznicze, takie jak wody mineralne, borowina, świerk, czy solanka. To jedne z najlepiej rozpoznawalnych polskich zdrojów, które mogą się pochwalić nie tylko całoroczną ofertą i wysoką jakością usług leczniczych i rehabilitacyjnych, ale także wielowiekową tradycją w lecznictwie uzdrowiskowym.

Polska Grupa Uzdrowisk to dzisiaj nie tylko tradycyjne lecznictwo i rehabilitacja oparta o naturalne produkty lecznicze i wyjątkowe warunki klimatyczne, ale także najwyższej jakości usługi rekreacyjne, regeneracyjne oraz kosmetyczne. Poprzez szeroką i różnorodną ofertę pobytów leczniczych, wypoczynkowych oraz SPA&wellness, Polska Grupa Uzdrowisk kreuje modę na wyjazdy do uzdrowisk, dzięki którym każdy z gości ma szansę na odpoczynek pod fachowym okiem lekarzy i specjalistów rehabilitacji. Dzięki temu propagowany jest zdrowy i aktywny styl życia. Ponadto, o komplementarności usług świadczy dostępność naturalnych produktów kosmetycznych oraz szerokiej gamy wód mineralnych, sygnowanych marką Staropolanka i Wielka Pieniawa, które są atutem każdego kurortu Polskiej Grupy Uzdrowisk.

[ dodano : 13 Maj. 2015 / wizyt : 1303 ]

‹ zobacz wszystkie
Polska Grupa Uzdrowisk Polska Grupa Uzdrowisk