23 Kwi. 2014

O radonie na forum europejskim

O radonie na forum europejskim

10 kwietnia br. w Bad Steben odbyła się wiosenna sesja europejskich uzdrowisk radonowych Euroradon. Jednym z członków Stowarzyszenia, a jednocześnie uczestnikiem wydarzenia byli przedstawiciele Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa, należącego do Polskiej Grupy Uzdrowisk. Podczas spotkania kluczowym tematem były badania nad radonem i jego wyjątkowymi, jeszcze niezidentyfikowanymi właściwościami leczniczymi.

 

Stowarzyszenie Euroradon powstało już w 1987 r. podczas konferencji na temat radonoterapii w austriackim Bad Hofgastein jako ARGE, czyli grupa robocza. Natomiast w 2006 r. na posiedzeniu Europejskiej Unii Uzdrowisk zostało nadane Stowarzyszeniu miano sekcji radonowej przy Unii. Do głównych zadań Stowarzyszenia należą m.in. wspieranie naukowych prac badawczych na temat radonu, dotarcie do opinii publicznej z przekazem na temat leczniczego działania radonu, kampanie informacyjne, których adresatami są zarówno opinia publiczna jak i lekarze, a których celem jest przedstawienie poważnych i rzeczowych wyników prac badawczych na temat radonu. Obecnie Stowarzyszenie zrzesza członków z terenu Niemiec, Austrii, Czech, a  jedynym polskim przedstawicielem jest Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa.

 

Podczas tegorocznej sesji eksperci przedstawili aktualny stan rzeczowy na temat przeciwbólowego działania zabiegów radonowych, szczególnie w kontekście zleconych i planowanych przez stowarzyszenie publikacji na powyższy temat, które swoim zasięgiem mają dotrzeć do lekarzy orzeczników, lekarzy zlecających kuracje oraz lekarzy pierwszego kontaktu, jak i potencjalnych klientów. Przedstawiciele austriackich uzdrowisk oraz Instytutu Badawczego Gastein, który jako priorytet traktuje badania na temat wskazań do radonoterapii, zachęcili pozostałych członków stowarzyszenia do aktywnego włączenia się w struktury i prace Instytutu.

 

Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa, jako jedyny polski przedstawiciel w Stowarzyszeniu, ma niebywałą okazję obserwowania i czerpania z doświadczeń europejskich uzdrowisk, w których radonoterapia jest na jeszcze wyższym poziomie. Ponadto, we wrześniu tego roku świeradowski zdrój będzie miał możliwość gościć członków stowarzyszenia podczas jesiennej, tzw. dużej sesji. Głównym założeniem tego wydarzenia będzie analiza sytuacji badawczej oraz organizacyjnej Stowarzyszenia oraz jego długofalowych planów na przyszłość.

 

***

Polska Grupa Uzdrowisk (PGU), została powołana do życia w 2011 roku. Obecnie jest największą, bo składająca się z sześciu kurortów, siecią uzdrowisk w całej Polsce, w składzie: Uzdrowiska Kłodzkie, a wraz z nim Uzdrowiska: Polanica, Duszniki i Kudowa, a także  Uzdrowisko Cieplice, Uzdrowisko Połczyn oraz Uzdrowisko Świeradów - Czerniawa. Kurorty te posiadają najszerszą ofertą lecznictwa i turystyki uzdrowiskowej, w oparciu o unikatowe na skalę kraju i Europy surowce lecznicze, takie jak wody mineralne, borowina, świerk, czy solanka. To jedne z najlepiej rozpoznawalnych polskich zdrojów, które mogą się pochwalić nie tylko całoroczną ofertą i wysoką jakością usług leczniczych i rehabilitacyjnych, ale także wielowiekową tradycją w lecznictwie uzdrowiskowym. Polska Grupa Uzdrowisk to dzisiaj nie tylko tradycyjne lecznictwo i rehabilitacja oparta o naturalne produkty lecznicze i wyjątkowe warunki klimatyczne, ale także najwyższej jakości usługi rekreacyjne, regeneracyjne oraz kosmetyczne. Poprzez szeroką i różnorodną ofertę pobytów leczniczych, wypoczynkowych oraz SPA&wellness, Polska Grupa Uzdrowisk kreuje modę na wyjazdy do uzdrowisk, dzięki którym każdy z gości ma szansę na odpoczynek pod fachowym okiem lekarzy i specjalistów rehabilitacji. Dzięki temu propagowany jest zdrowy i aktywny styl życia. Ponadto, o komplementarności usług świadczy dostępność naturalnych produktów kosmetycznych oraz szerokiej gamy wód mineralnych, sygnowanych marką Staropolanka i Wielka Pieniawa, które są atutem każdego kurortu Polskiej Grupy Uzdrowisk.

[ dodano : 23 Kwi. 2014 / wizyt : 1958 ]

‹ zobacz wszystkie
Polska Grupa Uzdrowisk Polska Grupa Uzdrowisk