14 Gru. 2016

Resortowe Szkolenie Służb Geologicznych i Górniczych w Lądku Zdrój

Resortowe Szkolenie Służb Geologicznych i Górniczych w Lądku Zdrój

W dniach 08.12 - 10.12. 2016 odbyło się w Lądku Zdrój ogólnopolskie Resortowe Szkolenie Służb Geologicznych i Górniczych. Organizatorem szkolenia było Uzdrowisko Lądek – Długopole, a uczestnikami byli przedstawiciele Zarządów Polskiej Uzdrowisk Polskich oraz pracownicy Uzdrowiskowych Zakładów Górniczych, a także zaproszeni goście.

 

W ramach spotkania odbyła się sesja szkoleniowa, składająca się z 6 wygłoszonych referatów będących podstawą do konstruktywnej wymiany poglądów podczas panelu dyskusyjnego. Referaty dotyczyły m.in. zagadnień służby mierniczo-górniczej w zakładach górniczych eksploatujących wody lecznicze, termalne i solanki; zasad prowadzenia eksploatacji kopalin leczniczych; kwestii udostępniania poza uzdrowiska wód leczniczych oraz borowiny; warunków hydrodynamicznych złoża wód leczniczych Lądka Zdroju i Długopola Zdroju, a także promieniotwórczości naturalnej wód leczniczych w Polsce. Nie zabrakło również przedstawicieli Uzdrowiska Cieplice.

 

Sesja szkoleniowa wyjazdowa, podczas prezentacji potencjału uzdrowiskowego na terenie kurortów Ladek-Zdrój i Długopole-Zdrój składała się z 2 referatów wygłoszonych w kurorcie Lądek-Zdrój przez prof. Wojciecha Ciężkowskiego z Politechniki Wrocławskiej, Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii pt. "Lądek-Zdrój – najstarsze uzdrowisko w Polsce i jego wody lecznicze" oraz referat wygłoszony przez Dyrektora ds. Lecznictwa „Uzdrowiska Ladek-Długopole” S.A. lek. med. Aleksandrę Sędziak pt. „Najmniejsze uzdrowisko Kotliny Kłodzkiej: Długopole  - Zdrój. Dlaczego wyjątkowe? Dlaczego popularne?".

 

Coroczne szkolenie umożliwia pozyskanie aktualnej wiedzy oraz konstruktywną wymianę poglądów i dyskusję z zakresu geologii i górnictwa związanego z eksploatacją naturalnych kopalin uzdrowiskowych tj. wód leczniczych i borowin oraz pozwala uroczyście, z zachowaniem tradycyjnych obrzędów uczcić górnicze święto.

 

Po części oficjalnej uczestnicy szkolenia mieli przyjemność wzięcia udziału w tradycyjnej Biesiadzie Górniczej.

[ dodano : 14 Gru. 2016 / wizyt : 247 ]

‹ zobacz wszystkie
Polska Grupa Uzdrowisk Polska Grupa Uzdrowisk