25 Lut. 2016

Uzdrowiska Kłodzkie mierzą się z problemem otyłości wśród dzieci na przykładzie Ani i Adasia

 Uzdrowiska Kłodzkie mierzą się z problemem otyłości wśród dzieci na przykładzie Ani i Adasia

Otyłość wśród dzieci nie jest już problemem marginalnym. Rosnąca skala tego zjawiska, a w Polsce obejmuje ono obecnie ponad 22% uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, pozwala mówić o globalnej epidemii, tak samo jak w przypadku otyłości dorosłych. Walka z otyłością i jej powikłaniami wymaga często zintegrowanych działań na czele z edukacją prawidłowego odżywiania, dlatego Uzdrowisko Kudowa, wchodzące w skład Polskiej Grupy Uzdrowisk, prowadzi kompleksowe programy pobytów uzdrowiskowych dla dzieci, wyspecjalizowane pod kątem leczenia otyłości i nadwagi. 
Szpital Uzdrowiskowy dla dzieci Jagusia w Kudowie-Zdroju, należące do Uzdrowisk Kłodzkich- Grupa PGU jako jedno z niewielu tego typu ośrodków w Polsce oferuje pobyty uzdrowiskowe dla dzieci i młodzieży borykających się z nadwagą i otyłością. Program obejmuje diagnostykę powikłań otyłości, zabiegi i rehabilitacje dedykowane młodym pacjentom, gimnastykę korekcyjną, rozbudowany harmonogram ćwiczeń fizycznych oraz indywidualnie dobraną dietę. Młodzi kuracjusze znajdują się pod stałą opieką lekarzy specjalistów, dietetyków,  pedagogów i psychologów oraz, co ważne, mogą na miejscu kontynuować naukę szkolną i rozwijać swoje umiejętności w licznych warsztatach. O szczegółach pobytu opowiadają znani bohaterowie kampanii informacyjnej Polskiej Grupy Uzdrowisk – Ania i Adaś. Adaś zmaga się z otyłością, natomiast Ania ma wadę postawy i wymaga indywidualnego programu gimnastyki korekcyjnej. Ich historię przedstawia wideo informacyjne Polskiej Grupy Uzdrowisk: http://bit.ly/1TqaeqP 
- Otyłość wśród dzieci i młodzieży, jak najbardziej kwalifikuje się pod leczenie balneologiczne. Kuracja uzdrowiskowa umożliwia bowiem całodobową opiekę nad pacjentem, a więc wprowadzenie tego, co niezbędne w leczeniu otyłości, czyli właściwą dietę i ćwiczenia fizyczne. Poza tym pacjenci Jagusi, będący pod czujnym okiem specjalistów korzystają z bogatej oferty zajęć edukacyjnych i warsztatów, a co najważniejsze, mają możliwość kontynuacji programu szkolnego. Dzięki temu nie mają zaległości w nauce i mogą prawidłowo realizować terapię, co naturalnie zwiększa szansę na trwały sukces leczenia. Troszczymy się o świadomość i wiedzę małych pacjentów w temacie zbilansowanej diety i zdrowego trybu życia, co jest kluczowe dla długotrwałych efektów – mówi Magdalena Kolerska-Kardela, Dyrektor ds. Marketingu i Rozwoju Polskiej Grupy Uzdrowisk.
W perspektywie stricte medycznej w leczeniu otyłości specjalizuje się Szpital Uzdrowiskowy Dla Dzieci „Jagusia” w Kudowie-Zdroju, oferując pobyty zarówno pełnopłatne, jak i te w ramach kontraktów z NFZ. W przypadku bezpłatnych wyjazdów leczniczych w porozumieniu z NFZ dziecko musi uzyskać u lekarza prowadzącego skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. 
W leczeniu otyłości i wad postawy u dzieci istotne jest nie tylko leczenie, ale przede wszystkim edukacja całej rodziny. Choć tendencje do otyłości są dziedziczone genetycznie, jej podstawową przyczyną jest brak zbilansowanej diety, a de facto – nawyki żywieniowe rodziców. Jak podkreślają eksperci, zasadniczym błędem żywieniowym prowadzącym do nadwagi, a następnie otyłości, jest przekarmianie, brak aktywności fizycznej, podawanie słodzonych napojów i kształtowanie złych przyzwyczajeń już od niemowlęctwa. 
***
Uzdrowiska Kłodzkie S.A. – Grupa PGU prowadzą działalność w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego - w tym dziecięcego, rehabilitacji, profilaktyki, lecznictwa ambulatoryjnego, diagnostyki, turystyki zdrowotnej, hotelarstwa i gastronomii w trzech kurortach o wielowiekowej tradycji leczniczej: Polanicy-Zdroju, Dusznikach-Zdroju i Kudowie- Zdroju. Znakomite walory krajobrazowe, dużą ilość bogactw naturalnych, liczne i obfite źródła wód mineralnych i leczniczych kurorty zawdzięczają szczególnym warunkom geologicznym, przyrodniczym i klimatycznym. Dzisiejsze Uzdrowiska Kłodzkie S.A. to nowocześnie wyposażona baza balneologiczna oraz hotelowa, przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, zmodernizowane zakłady przyrodolecznicze, wyposażone w nowoczesną aparaturę leczniczą, oferujące ponad 60 różnych zabiegów przyrodoleczniczych, nowoczesne pracownie diagnostyczne, baseny rekreacyjno-rehabilitacyjne, gabinety odnowy biologicznej wellness i SPA, wyspecjalizowana kadra medyczna.
www.uzdrowiska-pgu.pl
 
[ dodano : 25 Lut. 2016 / wizyt : 453 ]

‹ zobacz wszystkie
Polska Grupa Uzdrowisk Polska Grupa Uzdrowisk