10 Cze. 2010

WYSTAWA POPLENEROWA -IX DOLNOŚLĄSKI INTEGRACYJNY PLENER ARTYSTYCZNY JELENIA GÓRA 2010


W imieniu Organizatorów zapraszamy na poplenerową wystawę  IX Dolnąśląskiego Integracyjnego Pleneru Artystycznego w dniach 12-27 czerwca 2010 r. w "Uzdrowisko Cieplice" Sp. z o.o. - Dom Zdrojowy I, Plac Piastowski 38.

„Gdzie jest człowiek, tam jest i sztuka”
Stanisław Witkiewicz


Dnia 24. maja 2010r. odbył się IX Dolnośląski Integracyjny Plener Artystyczny organizowany corocznie od 2002r. przez Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Jeleniej Górze oraz Muzeum Karkonoskie i przy współpracy z Kolegium Karkonoskim.

Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Dolnoślaskiego, a jego zorganizowanie możliwe było dzięki środkom finansowym z Urzędu Miasta i z PFRON.
Ta integracyjna impreza artystyczna pod hasłem „Tworzę, więc jestem...” corocznie wpisuje
się w obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną i przyczynia się do
kreowania pozytywnego wizerunku tych osób.

Dolnośląski Integracyjny Plener Artystyczny, który tradycyjnie odbywał się na dziedzińcu Muzeum Karkonoskiego tym razem, ze względu na wyjątkowo kapryśną aurę, miał miejsce w pięknym obiekcie Książnicy Karkonoskiej.

W plenerze udział wzięło 40 niepełnosprawnych intelektualnie uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z terenu Dolnego Śląska, uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Jeleniej Górze i studenci pedagogiki Kolegium Karkonoskiego.

Zgodnie z ideą pleneru prace artystyczne wykonywane były w parach, w których osoba niepełnosprawna intelektualnie współtworzyła z osobą sprawną.

Celem tej imprezy jest integracja pomiędzy osobami niepełnosprawnymi intelektualnie
i sprawnymi w dziele wspólnej pracy twórczej, nauka tolerancji i wzajemnego zrozumienia, przełamywanie barier mentalnych, a także ukazywanie twórczych możliwości, tkwiących w osobach z niepełnosprawnością intelektualną.

Wspólne kilkugodzinne zmagania twórcze stwarzają osobom niepełnosprawnym szansę na ukazanie swojego sposobu widzenia świata i ekspresji własnej osobowości, na wyrażenie swych emocji, przeżycie zadowolenia, a nawet sukcesu, a ich partnerom pozwalają na inne spojrzenie na człowieka niepełnosprawnego intelektualnie, który tak samo chce uczestniczyć w życiu społecznym, pragnie być zauważany, akceptowany, doceniany i jak nikt inny potrafi okazać swoją radość i otwartość na świat i ludzi.

W trakcie tworzenia panowała miła i przyjacielska atmosfera, która sprzyjała nie tylko spontanicznej integracji, ale przede wszystkim twórczej aktywności. Powstało wiele interesujących prac i plenerowe jury, które oprócz walorów artystycznych oceniało również umiejętność współpracy w parach, miało trudne zadanie przy wyborze nagrodzonych prac.
Przyznano 2 nagrody za I-sze miejsce, 2 nagrody za II-gie miejsce i 2 nagrody za III-miejsce oraz
4 wyróżnienia.
Sponsorem dwóch pierwszych nagród dla czterech uczestników pleneru był Poseł na Sejm RP
Marcin Zawiła.

Dzięki uprzejmości Uzdrowiska Cieplice Sp. z o. o. wystawa poplenerowa, która odbędzie się w dniach 12 – 27.VI 2010r będzie miała miejsce w budynku Domu Zdrojowego, co sprawi, że wytwory uczestników pleneru mają szansę trafić do szerszej rzeszy publiczności.

[ dodano : 10 Cze. 2010 / wizyt : 2510 ]

‹ zobacz wszystkie
Polska Grupa Uzdrowisk Polska Grupa Uzdrowisk