Długi Dom

Długi Dom

P. Ściegiennego 5


„Długi Dom” to nowy obiekt w ofercie Uzdrowiska Cieplice. Hotel został całkowicie zmodernizowany w 2014 i 2015 roku. Dzięki prowadzonej z wielkim pietyzmem przebudowie zbudowanego w 1696 roku obiektu powstał nowoczesny hotel zdrojowy z 92 miejscami noclegowymi w standardzie LUX, bazą zabiegową, klimatyczną restauracją oraz salą konferencyjną. Baza zabiegowa oferuje zabiegi z zakresu kinezyterapii, hydroterapii, fizykoterapii oraz masażu leczniczego. Dodatkowo w hotelu uzdrowiskowym  znajdzie się strefa wellness z kompleksem saun. Budynek posiada 4 kondygnacje i wyposażony jest w windę. Pokoje Lux posiadają: pełen węzeł sanitarny, lodówkę, TV-SAT, Wi-Fi, szlafroki. We wszystkich pokojach w łazienkach do kąpieli wykorzystujemy wodę termalną.
Długi Dom znajduje się w samym sercu uzdrowiska, tuż obok Domu Zdrojowego. Przy budynku znajduje się mały, klimatyczny ogród zaś do wspaniale zrewitalizowanego Parku Zdrojowego jest zaledwie 120m.

 

Tel (+48) 75 75 510 57

Położenie obiektu
GPS N 50 51.961 E 15 40.767 (dojazd od ulicy Jagielońskiej przez most). Parking przy obiekcie (płatny)

Historia obiektu:

„Długi Dom”, zaprojektowany przez krzeszowskiego budowniczego Martina Urbana, zbudowany w latach 1689-1696 usytuowany jest osobno i zamyka zespół od wschodu. Stanął na miejscu pochodzącego z 1537 roku domu gościnnego, który z kolei zajął miejsce starszej budowli murowanej – Steinere Haus. Długi Dom stanowił rodzaj pałacu miejskiego, o jedno strukturalnym układzie wnętrza z bocznym traktem korytarzowym. Jego północny mur obwodowy i przylegający do niego fragment wschodniego muru są grubsze od pozostałych części – być może jest to pozostałość starszej budowli. Elewacja frontowa – wschodnia oraz południowa pozostały niezmienione, pozostałe pozbawione zostały podziałów i dekoracji w XIX wieku. W okresie powojennym wnętrza zostały mocno przebudowane na cele administracyjne uzdrowiska, w fasadzie przekształcono kilka otworów okiennych na wejściowe, zróżnicowano fakturę i barwę tynków, wprowadzono dekorację ornamentową nad wszystkimi oknami".

(D. Eysymontt, Zespół pocysterski w Jeleniej Górze-Cieplicach. Studium historyczno-stylistyczne z wytycznymi konserwatorskimi, maszynopis; Wrocław 2010)
Więcej o historii obiektu: http://www.jelonka.com/news,single,init,article,50123
 

 

Obiekt zmodernizowano w ramach projektu pn. „Zwiększenie potencjału usługowego w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego Uzdrowisko Cieplice Sp. z o.o. - Grupa PGU" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013


Polska Grupa Uzdrowisk Polska Grupa Uzdrowisk