Stoczniowiec

Stoczniowiec

Jagielońska 2


Budynek trzypiętrowy położony w centrum uzdrowiska. Komfortowe pokoje 1-, 2 i 3-osobowe posiadają: pełen węzeł sanitarny, TV-SAT, radio.

Część pokoi wyposażona jest tylko w umywalkę, TV-SAT i radio. W obiekcie są 42 miejsca. Obiekt jest przystosowany dla potrzeb pacjentów poruszających się na wózkach. W obiekcie znajduje się baza zabiegowa a także jadalnia. W budynku dostępna jest winda.

Tel: 75 7551054

Położenie obiektu:
GPS N 50 52.014 E 15 40.756 (dojazd od ulicy Jagielońskiej). Parking przy ul P. Ściegiennego N 50 51.981 E 15 40.754 (płatny)

Historia obiektu:

Murowany, tynkowany, dwukondygnacyjny z mieszkalnym poddaszem, nakryty dachem mansardowym, ceramicznym; bryła trójskrzydłowa.
Zbudowany (wg H. Dziurli z wykorzystaniem murów wcześniejszej budowli) w 1730 r. Fundator pałacu nie jest znany. Prawdopodobnie inicjatorem budowy była działająca na terenie Cieplic i Malinnika dla kupiecka rodzina J. Römischa (inicjały fundatora wkomponowane w kratę nadświetla portalu i na sklepieniu na parterze). Budowla reprezentuje dojrzałą fazę baroku z elementami rokoka; wykonanie projektu przypisywane architektowi K. Jentschowi (wg G. Grundmanna). Z czasów budowy zachował się wystrój elewacji, sklepienia i stropy wnętrz. Na początku XIX w. pałac sprzedany został rodzinie Schaffgotschów. W swojej monografii Cieplic z 1830 r. J. Bergemann nazywa budowlę hrabiowskim domem z pokojami gościnnymi, który wcześniej (zapewne na początku XIX w.) użytkowany był jako wdowi pałac dla członków rodziny Schaffgotschów.


Polska Grupa Uzdrowisk Polska Grupa Uzdrowisk