ZABIEGI


ZABIEGI
‹ powrót

Sucha kąpiel CO2


Suche kąpiele w dwutlenku węgla CO2 to zabieg polegający na odpowiednim dozowaniu dolnej partii ciała bezwodnikiem kwasu węglowego dla osób, które z racji współistniejących schorzeń nie mogą pobierać tzw. „mokrej” kąpieli kwasowęglowej, gdzie występuje dodatkowo obciążające pacjenta ciśnienie hydrostatyczne. Pobieranie suchych kąpieli w CO₂ nie wymaga zdejmowania odzieży wierzchniej. Dla osób z dysfunkcją narządów ruchu, zabieg ten ze względu na łatwość zajęcia stanowiska zabiegowego zastąpić może kąpiele „mokre”.
Lecznicze działanie dwutlenku węgla CO2 polega na rozszerzeniu naczyń włosowatych, tętniczych i żylnych spowodowanym wydzielaniem się w skórze ciał histamino podobnych i acetylocholiny. Efektem takiego działania terapii CO₂  jest spadek ciśnienia krwi, zarówno normalnego jak i podwyższonego chorobowo. Opisany proces zachodzi bez udziału dodatkowego czynnika termicznego. Zabiegi w gazowym dwutlenku węgla czyli tzw. zabiegi suche zalecane są w przypadku współistniejących schorzeń kardiologicznych lub naczyniowych mózgu, gdzie stosowanie obciążających hydrostatycznie i termicznie kąpieli kwasowęglowych mokrych jest wykluczone.
Po kąpielach kwasowęglowych występuje ogólne uspokojenie, poprawa samopoczucia, czasami uczucie rozleniwienia i senność.
 
Wskazania do zabiegu:
-zaburzenia krążenia obwodowego,
-choroby układu krążenia,
-schorzenia reumatyczne,
-oparzenia,
-odmrożenia,
-owrzodzenie podudzi,
-hipotonia i hipertonia,
-gangreny cukrzycowe (przyspiesza gojenie otwartych ran).
 
 Przeciwwskazania
-miażdżyca naczyń wieńcowych serca,
-niewydolność nerek i choroby nerek,
-ostre choroby zakaźne i niezakaźne,
-nowotwory złośliwe w okresie aktywnym,
-ciąża.

Polska Grupa Uzdrowisk Polska Grupa Uzdrowisk